Perşembe, 20 Ocak 2022      

Kategori /Yeni Doğan

Yenidoğan bebek bakımı beslenmesi

Yenidoğan bebek bakımı beslenmesi

Yenidoğan bebek bakımı beslenmesi

     Sevgili anne ve babalar 9 aydır hafta hafta gelişimini takip ettiğiniz bebeğinizi nihayet kucağınıza almış oldunuz. Sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum. Şimdi daha farklı kaygılarınız var, sütüm yeterli mi? Günde kaç kez kaka yapar, bebeğimi hastalıktan korumak için ne yapmalıyım vb gibi birçok soru aklınızda. Sizin için hazırladığım bu yazıda merak ettiklerinizi bulacağınız kanaatindeyim.


1-BEBEĞİMİN BESLENMESİ NASIL OLMALI?

     Bebeğiniz için en ideal beslenme şekli anne sütüdür. Anne sütü yaşayan bir sıvıdır. Her emzirmede ve annenin yediği gıdalara bağlı olarak içeriği değişir. Tamamen bebeğiniz için üretirsiniz. 
BESLENME SIKLIĞI NE OLMALI; Bebeğiniz ne zaman isterse o vakit emzirin. Ancak bebeğinizin ağlaması her zaman açlıktan değildir. Bezi kirli olduğu veya gaz sancısından veya ortamla ilgili sıcaklığından, kalabalık olmasından rahatsız olmuş olabilir. Sonuçta kendini ifade etmesinin tek yöntemi ağlamaktır.  Bebeğim ağlıyor? acıktı mı acaba? Aslında ağlama açlık belirtisinin en geç bulgularından biridir. Bebeğin ağzıyla emme hareketlerinin yapması, elini veya kıyafetlerini emmesi, kol baş ve bacaklarını huzursuzca hareket ettirmesi, kısa süreli ağlama şeklinde ses çıkarması aç olduğunun gösteren işaretlerdir. İlk bir ay gece beslenmesi sıklığı en fazla 2-3 saat olmalıdır. Kan şekeri düşme tehlikesi olduğundan gece uyandırarak bebeğinizi 2 saatlik peryotlarla emziriniz. Bebeğinizi emzirirken eline dokunun, hafif yanağını okşayın sevgi sözcükleri söyleyin, sevginizi hissettiriniz. 
EMZİRME SÜRESİ NE KADAR OLMALI? Bebek ilk emmeye başladığı zaman gelen süt ön süt dediğimiz proteinden zengin süttür. Emzirme sonlarında gelen süt ise son süt dediğimiz yağdan (lipitten) zengin süttür. Bebek her emzirmede bu iki sütü almalıdır. Bu nedenle emzirme süresi 10 dakikadan az olmamalıdır. Ortalama   15 -20 dakika emzirme süresi önemlidir. Bir memeyi tamamen boşaltmadan diğer memeye geçmeyiniz.  Bazı zaman annelerde son süt yapımı yavaş olabilir ve bebeğin memede kalma süresi uzun olabilir. Ancak bebeğin memeyi emzik niyetine kullanmaması gereklidir. Özellikle 30 dakikanın üzerinde olmamasına dikkat edilmelidir.
ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMANIN YOLLARI VAR MI? Bu dönemde rahat, huzurlu ve mutlu olmalısın. Uykunu düzenli alman ve endişeli olmamalısın. Günlük 2-3 litre su içmelisin. Taze meyve ve sebzelerden bol bol tüketmeli, şeker ilave edilmemiş meyve kompostoları süt yapımını artıracaktır. Ayrıca rezene ihlamur çayları süt yapımını artıracağı gibi, bebeğinizde de rahatlama yapacaktır. 
ANNE SÜTÜ ALAN BEBEĞE SU VERMEK GEREKİR Mİ? Anne sütü yeterli su içerdiğinden bebeğinize anne sütüne ilaveten su verilmesine gerek yoktur. 
1 AYLIK BEBEK HERGÜN KAKA YAPAR MI?Bebeklerde ilk günlerde dışkı rengi ana rahminde yuttuklarından dolayı yapışkan, yeşil – siyah renkte olur. Doğumdan yaklaşık bir hafta sonra rengi genellikle açık sarıya döner. Bebeğin ilk zamanlarda 4-5 kez kaka yapacaktır. Bazı bebeklerde bu sayı 8-10 kez olabilir. Bu ishal olduğu anlamına gelmez. Bebek gaytası sulu, şekilsiz ve sarı renge yaklaşık 1 hafta içinde dönecektir. Eğer bebeğini mama ile besliyorsan bebeğin kakası daha soluk ve daha açık renkte olabilir. 

 
2- BEBEĞİN SÜREKLİ UYUYOR? ENDİŞENMELİMİYİM.

     Genellikle günde 16–20 saatini uykuda geçirir. Uyku periyotları bebekten bebeğe değişmekle birlikte ortalama 3-4 saatte bir 30 dakika uyanık kalabilir. Bu uyanıklık saatlerinde onunla vakit geçirin sizi görebileceği kadar uzaklıkta (yaklaşık 15-30 cm) sevgi sözcükleri söyleyin, ona gülümseyin size karşılık verecektir. Gece ve gündüz farkını henüz bilmez. Hamile iken genellikle gece rahatsız olduğu için bebeğiniz geceleri bir süre huzursuz olur ve bu bir süre devam edebilir. Bebeğinizi uyurken yan veya sırtüstü yatırın. Gece ve gündüzün farkını anlaması için ona destek olun. İlk eğitimini gece ile gündüz farkında vermeye başla. Bu farkı anlamasının en basit yolunu emzirirken çözebilirsin. Gündüz emzirirken onunla konuşabilir, şarkı söyleyebilir ya da oyunlar oynayabilirsin. Gece ise sadece beslemeli, neredeyse küsmüş gibi sessiz olmalı, hatta fısıldamalısın. Ortam karanlık olmalı ve gerekmedikçe altını bile değiştirmemelisin. Gündüz uyanık olduğunda onunla oynayın, konuşun, uyarı vermeye çalışın. Gece ise mümkün olduğunca sessiz olun. 

3-BEBEĞİNİZ NELER YAPIYOR VE GELİŞİMİNE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

     Doğumda kas kontrolü olmayan bebeğinizin kas kontrolü baştan başlayarak ayaklara doğru ilerler. Yani ilk olarak baş kontrolünü sağlar. Yenidoğan bebekte en belirgin olan yakalama refleksidir. Parmağınızı şimdi bebeğinizin avuç içine dokundurun. Küçük eliyle parmağınızı nasılda sıkı sıkı tutmakta. Yenidoğan bebeğin motor gelişimi şöyledir;
*Emme refleksi giderek kuvvetlenir. 
*Yüz üstü yatırdığınız zaman başını sağa sola çevirir.
*Sırtüstü yatarken kollarından tutup kaldırıldığında baş geriye düşer.
*Elleri yumruk halindedir.

4-BEBEĞE BANYO YAPTIRMAK.

     Bebeğinizi doğumdan sonraki 24-48 saatten sonra istediğiniz zaman yıkayabilirsiniz. İşitme testine götürecekseniz 48 saat öncesinden banyo yaptırmamanız gereklidir. Bunu dışında bebeğiniz banyoyu seviyorsa her gün banyoyu sevmiyorsa hafta da 2-3 kez yaptırmalısınız. Banyo yaptırmadığınız günlerde bebeğinizin yüz, boyun, kafa ve poposunu ıslak sünger ile silinmesini tavsiye ediyorum. Bebeğinizi aç ve tok iken banyo yaptırmayın. Besledikten 2 saat sonra yaptırılması uygun olacaktır. Tok şekilde banyo yaptırmak bebeğinizi kusmasına, aç banyo yaptırmak huzursuz bir şekilde ağlamasına neden olur. Banyo zamanı uykudan önce olursa bebeğinizin gevşemesine ve daha iyi bir uykuya neden olacaktır. Banyo yaptırırken oda ısısını biraz yükseltmeniz 24-27 derece yapmanız bebeğinizin üşümemesini sağlar. Kullanacağınız suyun sıcaklığını derece ile (36-38 0C) veya dirsek ile ölçerek kontrol edebilirsiniz. Bebekler için özel üretilmiş Ph 5.5 olan veya nötr sabun ve gözleri yakmayan şampuan kullanabilirsiniz. Tüm vücudunu bir kez sabunlamanız yeterli olacaktır.

5-İLK BİR AY İÇİNDE BEBEĞİNE YAPTIRMAN GEREKEN SAĞLIK KONTROLLERİ:

Hastaneden taburcu olmadan önce topuk kanı alınacaktır. Sen bir hafta sonra aile hekimliğinde ikinci kez topuk kanı aldırmanız gereklidir. İlk bir hafta içinde İşitme testi yapılacak. 
İlk 1 hafta içinde çocuk doktorunuzla görüşünüz. Boy kilo gerekirse sarılık kontrolü yapılacaktır. 
Bu ayın sonunda (30 günlük olduktan sonra) hepatit-B aşısının 2 dozu yapılacaktır.

Dr. Süleyman NAZOĞLI

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Yeni Doğan