Perşembe, 20 Ocak 2022      

Kategori /Son Eklenenler

Grip ve Grip Aşısı

Grip ve Grip Aşısı

Grip ve Grip Aşısı

Grip Hastalığı ve Grip Aşısı

     Grip genellikle kış aylarında görülen ve insanların öksürerek ve hapşırarak çıkardıkları virüslerle yayılan, oldukça enfeksiyöz bir hastalıktır. İnfluenza A ve İnfluenza B virüs tarafından oluşturulur. Bu infeksiyon özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda, 65 yaşın üzerindeki kişilerde ve altta yatan süreğen (kronik) hastalığı bulunan hastalarda yüksek oranda görülebilmekte ve yüksek ölüm oranlarına neden olabilmektedir. Virüs, her 2-3 yılda bir minor değişimler geçirerek ufak salgınlar yaparken 30-40 yılda bir büyük bir değişim göstererek daha önceki influenza virüslerınden tamamen farklı, toplumda hiçbir insanın tanımadığı bir virüse dönüşerek kitlesel salgınlara neden olur.

Grip nasıl bulaşır?

 • Grip olan kişiler hapşırık ve öksürük ile grip mikrobunu yayarlar. Bu kişilerin etrafında bulunduğunuzda grip mikrobu ağız ya da burun yolu ile vücudumuza girer.
 • Hasta kişinin kapalı bir ortama girip çıkması bile o ortamda bulunan kişileri virüsün bulaşması açısından risk altına sokabilir.

Grip Hastalığında ne tür şikâyetlere neden olur;

     Yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, şiddetli öksürük, kırgınlık halsizlik, karın ağrısı, bulantı kusma gibi bir çok şikâyete neden olabilir. 
Virüsten korunmanın en iyi yolu el yıkama ve aşıdır.

Kimlere bu aşı yapılmalı;

T.C. Sağlık Bakanlığı kimlerin grip aşısı olmasını öneriyor?

 • Astım, diyabet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, nörolojik ya da nöromuskuler hastalıkları olan çocuklar ve bu çocuklar ile aynı evde yaşayan diğer kişiler risk grubunda olmasa bile mutlaka aşılanmalıdır. Örneğin evde astımlı bir çocuk var ise evdeki herkesin aşılanması önerilmektedir.
 • Bağışıklık sistemleri baskılanmış kişiler: Kanser hastaları, organ ve kemik iliği nakli yapılanlar ve bu kişiler ile aynı evde yaşayanlar
 • Uzun süreli aspirin tedavisi alan çocuk ve adolesanlar (koma, karaciğer hasarı ve ölüme neden olan Reye Sendromu gelişebilme riski nedeni ile)
 • Hasta bakımı ile ilgilenen sağlık çalışanları

Bunlara ilaveten;

 • 6 ay-5 yaş arsı (özellikle 6 ay-2 yaş arası),
 • Hamileliğin ilk 3 ayından sonra,
 • Emziren Anneler
 • 6 aydan küçük bebeği olan ailele fertlerine aşı yapılması önerilmektedir. 

Grip aşısı ne zaman yapılmalı:

     Grip ile soğuk algınlığı farklı iki hastalıktır. Her mevsimde görülse de en sık olarak ekim-mayıs ayları arasında görülebilmektedir.  Aşının koruyuculu etkisi 2 -3 hafta sonra ortaya çıkar. Bu neden ile tavsiye edilen yıllık grip aşısının aşı kullanıma sunulur sunulmaz, grip salgını başlamadan önce eylül – ekim aylarında yapılması ve hastaların aşılanmalarının aralık ayından önce bitirilmesidir.

Aşı nasıl yapılır:

 • Yaş grubuna ve daha önce aşı olup olmamasına göre aşı dozu ve yapılma sıklığı değişir. 6 ay-3 yaş arası çocuklar daha önce hiç aşılanmamışsa aşının yarısı dört hafta ara ile 2 doz yapılmalıdır. Daha önceki yıl aşı yapılmışsa tek doz aşı yapılır. 
 • 3 yaş üzeri çocuklar daha önce aşılanmamışsa aşı tam doz olarak 4 hafta ara ile 2 doz olarak yapılır.
 • 9 yaşındaki kişiler hiç aşı yaptırmamış veya bir önceki yıl aşı yapılmışsa tam doz ve tek sefer olarak aşılanır. 

GRİP Aşısı kimlere yapılmamalıdır:

 • 6 aydan küçük bebekler
 • Şiddetli Yumurta alerjisi olan kişiler.
 • Grip aşısına karşı daha önce alerjik reaksiyonu olduğu saptanmış olan kişiler
 • Grip aşısı uygulandıktan sonra 6 hafta içinde bir otoimmün sinir sistemi hastalığı o lan guillian - BARRE sendromu adı verilen hastalığa yakalananlar kişilere 2. kez grip aşısı uygulanması çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir
 • Ateşli dönemde iken grip aşısı uygulanmaması ve bu dönemin üzerinden tam iyileşme sağlandıktan ve 1 hafta geçmesinden sonra grip aşısı uygulanması uygundur.

Grip aşısının yan etkisi nelerdir: 

     Aşı ölü (inaktif) bir aşı olduğu için aşı içinde canlı virüs yoktur. Bu nedenle aşının hastalık yapma riski yok. En sık görülen yan etkiler aşı yerinde ağrı ve hassasiyettir. 24-48 saat içinde kaybolur. Çok nadiren aşı sonrası 1-2 gün süren nezle benzeri hastalık tablosuna neden olabilmektedir. Hastalık kendiliğinden düzelir. 

Grip nasıl tedavi edilir?

Grip olan çocuklarda destekleyici tedaviler verilebilir. Öncelikle istirahat ve bol sıvı alması, ateş, kas ağrılarını gidermek için  ağrı kesici ateş düşürücülerin verilebilir.

Küçük çocuklarda burunun kapanmaması için  serum fizyolojik ile temizlenmesi ve burun içi sekresyonların aspire edilmesi çocukları rahatlatır.

Antibiyotikler sadece bakteriler üzerinde etkilidir. Virüsler üzerine etkili olmadıkları için grip tedavisinde kullanılmazlar. 
Özellikle risk grubunda olan bazı hastalarda ilk şikâyetlerin başlamasından sonraki ilk 2 gün içerisinde bazı antiviral ilaçların verilmesi hastalığın şiddetinin azalmasına ve süresinin kısalmasını sağlar.

 

Dr. Süleyman NAZOĞLU
Çoçuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

 

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Son Eklenenler