Perşembe, 20 Ocak 2022      

Kategori /Son Eklenenler

Bebeğim Beni duyuyor mu?

Bebeğim Beni duyuyor mu?

Bebeğim Beni duyuyor mu?

İşitme tarama testi


     Ülkemizde sağlıklı birey gelişimi ve hastalıkların erken tespiti amacıyla yenidoğan bebeklere birtakım sağlık taramaları rutin olarak yapılmaktadır. Örneğin rutin aşılama programı kapsamında yapılan aşıların amacı her bireyi bazı hastalıklara karşı daha korunaklı hale getirmektedir. İşitme tarama testi de tıpkı örnekteki gibi rutin bir tarama olup yenidoğan her bebeğe hayatın ilk haftalarında yapılması gerekmektedir.
     İşitme tarama testi neden önemlidir? Yapılan çalışmalarda doğan her 1000 bebeğin ortalama 3 ünde doğumsal işitme kaybı tespit edilmektedir. İşitme duyusu hayatın tüm evresinde olduğu gibi özellikle bebeklik ve gelişim çağında sesli uyaranlarla öğrenme ve konuşma becerisini geliştirme açısından çok önemlidir. Örneğin dil gelişimi görsel ve işitsel uyaran ile korele gelişmektedir. İşitme fonksiyonu yetersiz olan bir bebeğin konuşma becerisi geri ve yetersiz kalır. Bu nedenlerle ilk 6 ay içerisinde tespit edilemeyen işitme kayıpları, gerekli müdahalelerin yapılmasında geç kalınmasına neden olacaktır. Bu nedenle işitme tarama testi erken dönemde işitme kaybı tespiti açısından büyük önem taşımaktadır.
İşitme testi son derece basit metotlarla yapılan etkili bir yöntemdir.
     İşitme Testi için Oto Akustik Emisyon (OAE) ve ABR testleri yapılmaktadır. İşitme testi esnasında doğru sonuç alınabilmesi için bebeğin hareketsiz ve ortamın sessiz olması gerekmektedir. İşitme testleri ağrıya neden olmamaktadır. Doğal uyku altında yapılması testin daha hızlı ve güvenilir sonuç vermesinde etkili olacaktır 
Oto Akustik Emisyon (OAE)
     Dış kulak yoluna yerleştiren kulaklığı anımsatan bir prob aracılığıyla yapılmaktadır. Dış kulak yolundaki tıkanıklıklar yanlış ölçüm yapılmasına neden olabilir. Bu nedenle testten önceki 2 gün bebeğinizi yıkamamanız tavsiye edilir. Bebeklerin yaklaşık % 30 – 40 kadarı işitme kaybı olmasa da testlerden kalabilmektedir. Bunun nedenleri arasında;


• Dış kulak yolunun dar olması , 
• Bebekte hareketsizlik yada uyku halinin sağlanamaması, k
• Ulağa uygun probun yerleştirilmesi , 
• Kulak yolunda tıkanıklıklar ( orta kulak yolunda sıvı varlığı) gibi nedenler sayılabilir.

     Testin başarısız olması kesin işitme kaybı olduğu anlamına gelmemektedir. Gerekli durumlarda test 1 hafta sonra tekrarlanmalıdır. Testin yine başarısız olması durumunda işitme kaybı tespiti için ileri metotlarla testin tekrar edilmesi gerekmektedir.
ABR/BERA Tarama Testi
     Oto Akustik Emisyon testinden geçemeyen bebekler ve ya bu testten geçse dahi risk grubunda( aşağıda risk altındaki olan bebekler listelenmiştir) olan bebeklerin işitme tarama testi bir üst basamak testler olan ABR /BERA Tarama Testi ile tekrar edilmelidir. Oto Akustik Emisyon testinden farklı olarak bebeğin alın ve kulak arkalarına elastik küçük bantlar (elektrotlar ) yerleştirilir, kulak yoluna kulaklıklar takılır ve özel bir ses dalgası gönderilir, bu ses dalgalarına işitme sinirinin verdiği tepki ölçülerek test tamamlanır.
İşitme kaybı Açısından Risk Grubunda Sayılabilecek Bebekler 

• 35 haftadan erken doğan bebekler 
• 1500 gr altında doğan bebekler 
• YenidoğanYoğunbakım Ünitesinde yatmış bebekler
• Uzun süreli solunum cihazı ile tedavi uygulanmış bebekler 
• Ailede çocukluk döneminde işitme kaybı öyküsü olan bebekler 
• Kafa yapısında,Kulak yapısında (kepçe kulak gibi) bozukluk olan bebekler 
• Yarık damak ve Yarık dudak gibi yapısal bozukluk olan bebekler 
• Sarılık değeri kan değişimi yapılmasını gerektirecek kadar yükselen bebekler olarak sayılabilir.


Dr. Süleyman NAZOĞLU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
 

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Son Eklenenler