Perşembe, 20 Ocak 2022      

Kategori /Merak Edilenler ( sık Sorulan

Bebeklerde Bıngıldak Ne zaman kapanır

Bebeklerde Bıngıldak Ne zaman kapanır

Bebeklerde Bıngıldak Ne zaman kapanır

​     Fontanel tükçe karşılığı bıngıldak terimi yenidoğanda görülen kafatası kemiklerinin birleşim yerinde olan ve üstü bağ dokusu ile kaplı yumuşak alandır. Bıngıldak doğum sırasında kafatasının doğum kanalından geçişine izin verir sert bir kafatasının doğum kanalından geçmesi mümkün değildir. Bıngıldak kafatası kemiklerinin üst üste kaymasını sağlayarak doğum kanalından rahat geçmesini sağlar. Ayrıca beyin gelişimini ve büyümesini sağalama gibi iki önemli görevi vardır. 6 adet bıngıldak vardır,  ön ve arka bıngıldak  daha önemlidir. Burada da bu ikisinden bahsedeceğim sizlere.     

    Ön bıngıldak alın üzerinde 3 kafatası kemiğinin birleşim noktasında olan ve şekli baklava dilimini andıran yumuşak bir yapıdır. Bebek doğduktan sonra beynin büyümesine izin verir ve bu yapı 4. Aydan sonra küçülmeye yani kapanmaya başlar ve her çocukta farklı olmak üzere 24. Aya gelindiğinde kapanması tamamlanmış olur.  Ortalama kapanma yaşı ise genelde 1 yaş civarı olarak kabul edilir. 
     Ön bıngıldak erken kapanması beyin gelişimi üzerine olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden biz doktorlar her muayenede mutlaka kontrol ederiz ve tahmini olarak ölçüm yaparız. Doğumda yaklaşık 5 cm boyutlarındadır ve bebek büyüdükçe küçülmeye başlar. Sizde evde bebeğinizin bıngıldağına dokunun lütfen dokunmaktan korkmayın sadece üzerine bastırmayın yeter.  Bıngıldakin kabarık veya çökük , küçük veya geniş olması bize bazı hastalıklar konusunda fikir verir. Örneğin çökmüş bir bıngıldak bebek beslenmesinin yeterli olmadığı veya ishal kusma durumunda fazla sıvı kaybettiği anlamına gelir.      

     Bazı hastalıklarda bıngıldak erken kapanabilir. 3-4 aydan önce bıngıldak kapanırsa beyin gelişimini olumsuz etkiler, düzenli doktora götürmenizi öneririm. Eğer böyle bir durum varsa doktorunuz sizi bilgilendirerek ameliyat ile düzeltme operasyonu yapılabiliyor.
     D vitamin eksikliği, hipotiroidi ( guatr hormonu yetersizliğinde) gibi bazı hastalıklarda bıngıldak hem geniş olur ve hem de geç kapanabilir. Bu durumlarda ise nedenine göre tedavi verilir. 

Dr. Süleyman NAZOĞLU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Merak Edilenler ( sık Sorulan