Perşembe, 20 Ocak 2022      

Kategori /Merak Edilenler ( sık Sorulan

KOZA STRATEJİSİ NEDİR

KOZA STRATEJİSİ NEDİR

KOZA STRATEJİSİ NEDİR

KOZA STRATEJİSİ

Boğmaca 1940 lardan beri aşısı yapılan bir hastalıktır. Bordotella Pertissuis tarafından meydana gelen ve bulaşıcılığı yüksek bir hastalıktır. Tüm yaş guruplarında görülmekte. Boğmacaya karşı Ulusal Aşı Progtamında 2,4,6 ve 18.aylarda beşli karma olarak aşı yapılmaktadır. Aşı yapılana kadar 2 aylık süre zarfında bebeği koruyabilir miyiz? Koza stratejisi bu amaçla uygulanan bir anne baba bakıcı aşı programıdır.

Boğmaca hastalığı genelde 2 haftadan uzun süren şiddetli öksürük ile tanınan yenidoğan ve süt çocuklarında ağır seyretmekte olan bir hastalıktr. Kişi boğmacaya karşı aşılandığı zaman dahi koruyuculuk erişkin döneme gelindiğinde azaldığı ve hastalığı geçirmede ve bulaştırıcılıkta önemli bir kaynak olmaktadır.  Anne, baba veya bakıcı yenidoğan veya aşı dozları tamamlanmamış süt çocukları için bulaşın başlıca kaynağıdır. Yapılan çalışmalarda süt çocuklarında boğmaca bulaşının büyük çoğunluğunu anneler oluşturmaktadır. 

"Koza stratejisi" nedir: Bebekleri korumak için bebekle teması olan kişilerin aşılanması yaklaşımıdır. Bu amaçla bebekle teması olan kişilere boğmaca aşısının uygulanması önerilmektedir. Özellikle bebek henüz doğmadan bebekle temas edecek kişiere uygulanması daha bebeği korumada daha etkili olacağı düşünülmektedir. Yenidoğanların ve henüz aşısı tamamlanmamış süt çocuklarının çevresindeki anne, baba, bakıcılara Tdap veya Tdap-IPV aşısının uygulanması önerilmektedir.

Tdap: Tetenoz-eriskin tip Difteri-Erişkin tip Boğmaca aşısı

Tdap-IPV: Tetenoz-eriskin tip Difteri-Erişkin tip Boğmaca aşısı ve İnaktive Polio aşısı

 

Dr. Süleyman NAZOĞLU

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Merak Edilenler ( sık Sorulan