Perşembe, 20 Ocak 2022      

Kategori /Alerji

ATOPİK DERMATİT ( ALERJİK EGZEMA)

ATOPİK DERMATİT ( ALERJİK EGZEMA)

ATOPİK DERMATİT ( ALERJİK EGZEMA)

ATOPİK DERMATİT ( ALERJİK EGZEMA)

Bebeklik ve çocukluk yaş grubunda en sık görülen tekrarlayıcı, kızarıklık, kuruluk ve kaşıntıya neden olan bir hastalıktır. Olguların yarısı ilk 2 yaş içinde başlar. 5 aş altında % 85 oranında görülür. 5 yaş altı erkek çocuklarında fazla iken 5 yaş sonrası kız çocuklarında daha fazla görülür. en sık şikayet kaşıntıdır ve çocuklarda görülen gece kaşıntısı hayat kalitesini düşürür.
Alerjik egzema yaşa uygun özel yerleşim gösterir. Süt çocuklarında en çok yüz, kafa derisi kulak çevresinde ve kol ve bacakların arka yüzlerinde her iki tarafta eşit olarak görülür. Çocuk büyüdükçe döküntüler daha çok dirsek ön yüzünde, boyun ve bileklerde görülür. Bez bölgesi dediğimiz bölgede atopik egzema olmaz. 
Atopik agzema gelişimi alerjik veya alerjik olmayan olaylarla olabilir. Eğer atopik egzema alerjik nedenle oluşmuşsa bu çocukların anne ve babasında %60 oranında alerji olma riski vardır. 
Atopik dermatite; terleme, kuru deri, enfeksiyonlar, besinler, parfümler, sabunlar neden olabilmektedir. 
Atopik egzema da başlangıcında etkilenen bölge kızarık, şiş ve üzerinde toplu iğne başı kadar küçük su birikintilerinin ( veziküler) olduğu lezyon ile başlar. Deri nemli görünür ve bu dönem oldukça kaşıntılıdır. 
Bu dönmeden sonra kaşıntıya bağlı deride kaşıntı izleri ve kalınlaşma hafif pullanma görülür. Hastalığın en son fazında deri kurumuş artık belirgin tabakalaşma ( kalınlaşma ) görülür.
 
Tanısında laboratuvar testi yoktur. klinik olarak konur. 
 
ATOPİK DERMATİT’te TEDAVİ ÖNERİLERİ
Tedavide 4 major faktör önemlidir
  • Kaşıntı giderilmesi
  • Derinin kuruluğu önlenmesi
  • İnflamasyon mücadele
  • Enfeksiyonların tedavisi.
Tedavide öncelikle atopik dermatitte neden olan faktörlerden uzak durmak tedavinin ilk basamağıdır.  Kaşıntıyı artırıcı yünlü, sentetik kumaşlar giydirilmemeli, kıyafet tercihleri pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Çocuğun temas ettiği kıyafet çarşaf, yastık yüzü gibi kumaşlar tercihan sabun tozu ile yıkanmalı ve iyi durulanmalıdır. Özellikle küçük bebeklerde lezyon bölgesinin örtülerek kapatılması bebeğin o bölgeye kaşımak için ulaşmasını önler. Ortam ısısı veya terleme kaşıntıyı artırıcı nedenlerdir.  Eğer atopik egzemanın nedeni besinler ise, neden olan besinlerin diyetten çıkarılması iyileşmede yarar sağlar. Ancak her alerjik egzamalı çocuğun mutlaka bir besin alerjisi olmak zorunda değildir.!
 
Kaşıntı için antihistaminikler kullanılır. Ayrıca kaşıntıya neden olan terleme, sıcaklık ve kıyafet önlemleri alınması tedavinin etkinliğini artırır. Odada klima kullanılması, pamuklu kumaştan kıyafetler kullanılması bu önlemlerdendir. 
Derinin nemlendirilmesi hem kaşıntıyı azaltır hem de iyileşme süresini kısaltır. Nemlendirmek için neler yapılmalı? Günlük banyo ve banyodan sonra nemlendirici krem veya losyon kullanılması önerilir. Deri nemlendirilmesinde su bazlı kremler, seramid içeriği olan kremler, ve linoleik asit içerikli kremler uygun seçeneklerdir. 
 
Steroid içeren kremler atopik dermatitte iyileşmeyi hızlandırır. İnflamasyonu önlemek için : Etkilenmiş deri yüzeyine topikal steroidler uygulanır. Topikal (deri yüzeyine sürülen) kortikosteroidler atopik dermatitin en temel ilacıdır. Yan etkileri nedeniyle uzun süre kullanılamazlar. Eğer lezyon da enfeksiyon varsa tedavi edilir. Yine deri yüseyine sürülen topikal kalsinörin inhibitröleri ağır egzemalarda tedavi amaçlı kullanılan kremlerdir. 
 
Dr Süleyman Nazoğlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Alerji