Perşembe, 20 Ocak 2022      

Kategori /Yeni Doğan

BEBEK MASAJI NASIL YAPILIR

BEBEK MASAJI NASIL YAPILIR

BEBEK MASAJI NASIL YAPILIR

Yenidoğan bebeğin büyüme ve gelişme sürecine önemli katkı sağlayan etkenlerden biriside rahat ve huzurlu bir uykudur. Bebeğim neden sürekli ağlıyor diye düşünüldüğünde genelde akla ilk gelen  Karnı acıktı! Altını kirletti! yada gazı mı var?  gibi soru ve nedenlerdir. Beslenme, alt değişimi, bebeğin bakımı, ona bakan kişiler tarafından karşılanması gereken temel ihtiyaçlardır. Sadece bunlar bebeğin rahat ve huzurlu bir şekilde uyuyabilmesi için yeterli mi? Genelde yetse de bebeğinizin uyku kalitesini, sağlıklı büyüme gelişme sürecini ve bu süreçteki konforunu desteklemek  için bazı yardımcı tekniklere ihtiyaç duyacaksınız. Örneğin banyo, cilt bakımı, rahat uyku pozisyonları, masaj gibi.
Masaj tüm canlılarda olduğu gibi bebeklerde de uygun tekniklerle yapıldığı taktirde rahatlatıcı, ağrı ve sızlamaları giderici, kan dolaşımını arttırıcı özelliklere sahiptir. Örneğin karın masajı yapılması bebeğinizin gaz sancılarının azalmasına, barsak hareketlerinin düzenlenmesine ve kakasını daha rahat çıkarmasına yardımcı olacağı gibi onunla aranızda hassas bir bağ oluşmasına, kendisini güvende hissetmesine ve rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Bebek masajı nasıl yapılmalıdır.

Bebeğinize dokunmaktan korkmayın, yenidoğan bebeklerin hassas olmaları yanında henüz tam anlamıyla sağlam kemik yapıya sahip olmamaları, esnek yapı ve daha az kırılgan özellik nedeniyle avantaj olarak kabul edilebilir. Bebekler genelde sanılanın aksine normal dokunuş ve tutuşlardan etkilenmezler. Aksine anne ve babanın bebeğe her dokunuşu onları hissetmesi tanıması benimsemesi ve güven duygusunun gelişimi açısından önemlidir.
Bebek masajını rutin olarak yapmaya başlamadan önce masajla tanışmasını sağlamalısınız. Günlük bakımda bebeğinizi uygun ortam ısısı sağlandıktan sonra kıyafetlerinden kurtararak yumuşak bir zemine yatırın ve sizde yanında ona dönük, rahat edebileceğiniz bir pozisyonda yer alın. Onunla konuşarak sırtını sıvazlar tarzda küçük hareketlerle başlayarak daha sonra dairesel küçük hareketleri karın bölgesine uygulayarak masaj hareketlerini benimsemesini sağlayabilirsiniz. Bu dokunuşlar başlangıçta rahatsız olduğunu düşündürecek tepkiler vermesine neden olsa da zamanla alışacak ve eğlenceli bir aktivite halini alacaktır.
Alışma süreci farklılık göstermekle beraber bazen birkaç gün bazen birkaç haftayı bulabilir. Bu sürenin sonunda bebeğinizin bu hareketler keyif aldığını düşünmeye başladığınızda rutin masaj uygulamalarına geçebilirsiniz. 
Unutmayın masaj bebeğinizle doğrudan iletişim kurmanın etkili yöntemlerinden biridir.
 
Masaj bölgeleri yüz, kollar, karın, bacaklar ve sırt olarak ayrılabilir. Masaj yaparken bebek yağı kullanmanız daha derinlemesine bir rahatlık, daha kolay hareketler, cilt tahrişlerini engelleme ve cilt bakımı açısından etkili olacaktır.  
 
Yüz Masajı 
Bebeğiniz sırt üstü pozisyonda yatarken ellerinize bir miktar bebek yağı alarak her iki başparmağınızı alın orta kısmına hafif bastırarak iki yana doğru kayma hareketleri yapabilirsiniz. Aynı hareketi burnun iki yanından başlayarak kulak hizalarına doğru yapabilirsiniz. Hareketler birkaç kez tekrarlanabilir.
 
 
 
 
 
 
 
KARIN  MASAJI 
Karın bölgesine yapılan dokunuşlar doğru şekilde yapıldığı taktirde masaj etkisiyle beraber bebeğin barsak hareketlerine olumlu etkide bulunarak daha düzenli çalışmalarını sağlayacak böylece gaz sancısı kabızlık karında hassasiyet ve şişlik gibi problemleri daha az yaşamasına katkıda bulunacaktır.
Karın masajı saat yönünde dairesel hareketlerle yapılmalıdır bunun nedeni kalın barsak ve barsağın son çıkış kısmı olan içerisinde besin artıklarının dışkılama öncesi biriktirildiği rektum un hareket yönünü desteklemektir. Karına eller yağlandıktan sonra hafif bir baskı ile yapılan saat yönünde dairesel kaydırma hareketleri besin artıklarının son çıkışa doğru yönlendirilmesini kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır. Böylelikle bebeğinizin barsak hareketleri artacak gaz ve kaka çıkışı rahatlayacaktır.
Diğer bir teknik ise kum çekme hareketi adı verilen avuç kenarları ile karna hafif baskı yaparak göğüs kafesinin alt kısmından başlayacak şekilde aşağıya doğru sıyırma ve kayma hareketleri yapmaktır. Bu işlemi birkaç kez sırt üstü yatar pozisyonda yaptıktan sonra bir el ile her iki ayağı bir arada tutup bacakları hafifçe yukarı ve karna hafif bası yapacak şekilde kaldırdıktan sonra kum çekme hareketini tekrarlamak bebeğinizin bu pozisyonda karın kaslarının gevşemesine gaz ve kaka çıkışının sağlanmasına yardımcı olacaktır.
 
GÖĞÜS MASAJI 
Göğüs masajında her iki el avuç içleri ve parmaklar cilde temas edecek şeklide göğsün iki yanına yerleştirilir, hafif bası yapılarak kaydırma hareketi ile koltuk altlarından iki yana doğru indirilir ve eller ciltten kaldırılmadan tekrar başlangıç noktasına kaydırılarak dönülür. İkinci kayma hareketinde omuzlara doğru hafif bası ile gidilir ve tekrar eller kaldırılmadan göğse dönülür.Bu işlem birkaç kez tekrar edilebilir. 
 
 
 
 
 
 
SIRT MASAJI 
Bebek yüz üstü pozisyonda kafası yana bakacak şekilde yatırılır. Eller yeteri miktarda yağlandıktan sonra göğüs masajına benzer şekilde eller iki kürek kemiğinin alt kısmında ortada birleştirilir yan ve alta doğru hafif bası yaparak  kayma hareketleri yapılır aynı işlem eller kaldırılmadan tekrar başlangıç noktasına doğru yapılır .
İşaret ve orta parmak enseden başlayarak omurilik hattı boyunca bel bölgesine kadar kayma hareketleri ile yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya doğru ovulur.
İki parmak ile yürüme hareketleri şeklinde hafif bası ile sırtta gezilir. Avuç iç kısmı ile sırtın iki yanından aşağıdan yukarıya doğru hafif bası yaparak kayma hareketleri uygulanır.
 
 
KOL MASAJI 
 Kollar düz pozisyonda yada kaldırılarak her iki elle kavranır koltuk altı bölgesinden başlayarak el bileğine kadar her iki el zıt çalışacak şekilde  burma hareketiyle çıkılır.
Bebeğin el bileginden tutularak kol yukarı doğru kaldırılır diğer el ile koltuk altından başlanarak hafif sıkarak yukarı doğru kayma hareketleri yapılır. Avuç içi  baş parmak ile hafif bastırılarak ovulur.
 
 
 
BACAK VE AYAK MASAJI 
 
Bacaklar  düz pozisyonda yada kaldırılarak her iki elle kavranır bacak alt kısmından başlayarak bileğe kadar her iki el zıt çalışacak şekilde  burma hareketiyle çıkılır.
Bebeğin ayak bileginden tutularak bacak yukarı doğru kaldırılır diğer el ile alt kısımdan başlanarak hafif sıkarak yukarı doğru kayma hareketleri yapılır.
Ayak tabanı topuktan başlanarak başparmak ile hafif bastırılarak ovulur. Tabandan parmaklara doğru her parmak için tekrar edilerek ovulma işlemine devam edilir.

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Yeni Doğan