Perşembe, 20 Ocak 2022      

Kategori /Obezite

OBEZİTE DE TEDAVİ

OBEZİTE DE TEDAVİ

OBEZİTE DE TEDAVİ

OBEZİTE TEDAVİSİ

Obezitede tedavi zordur. multidisiğliner yaklaşım gereklidir. Enerji alımı azaltılırken enerji harcanması artırılması ve aynı zamanda büyümekte olan bir çocukta gelişimini etkilemeyecek diyet ve egzersiz gerekli olandır ( Tablo 1). Obez çocuklarda diyet ve egzersizi yaş aralığı da belirler. örneğin 2 yaş altında obez çocuklarda hızlı büyüme dönemlerinde olması nedeniyle kilo vermelerine gerek yoktur. Ancak kiloya bağlı motor gelişimde gerilik olduğu örneğin yürümede gecikme varsa kilo vermesi önerilmektedir. 
Yaşlara göre obez çocuklarda diyet ve egzerisiz önerileri şöyledir;
  • 2-7 yaş arasında obez çocuklarda obezite dışında sağlık sorunu yoksa sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi artırmak yeterlidir. Sağlıklı beslenmede amaç sofra gıdaları olamlı. fast-food tarzı beslenmeden kaçınmak, abur-cubur yiyeceklerin, asitli ve glukoz içeriği ( şeker) yüksek meyve sularını tüketmemesi gerekmektedir. fiziksel aktivite olarak çocuklarımızın cep telefonu, tablet veya bilgisayar başında geçirdiği zamanı günlük maksimum 1 saat olmalı. Bu yaş aralığında obez ve obeziteye bağlı sağlık problemi varsa ( tansiyon yüksekliği, şeker direnci, kolesterol yüksekliği varsa) kilo vermesi önerilmekte. 
  • 7 yaş üzeri çocuklar ve ergenler de obezite sorunu varsa yukardaki beslenme önerileri aynısı geçerlidir. Özellikle VCI 35 ve üzeri ise bu çocuklar da haftalık 1000 gr kadar kilo vermesi önerilmektedir. Peki ne kadar kilo verecek vucut kitle indeksi % 85 değerine düşene kadar hastalık kilo vermesi doğr yaklaşımdır. Vücut kitle indeksi 35'ten büyük olan çocuklar ve ergenlerde tedavi hem egzersiz hem de diyet olarak yapılmaktadır. Diyet olarak tablo 1 de belirtilen kalori diyeti uygulanır. Bu çocukların egzersiz olarak hemen ağır egzersiz yapmasını beklemeyin. Fiziksel aktivitenin artırılma süresi yavaşca yapılır ve devamlılık haline getirilmelidir. 
Çocuklara Diyet yapılırken basmaklı diyet uygulanır. Sabah kahvaltıda bir kibrit kutusu peynir, 5 adet zeytin rejimine uyulma oranı çok düşüktür. Bunun yerine öncelikle yüksek enerjili gıda alımını durdurmak buna alıştıktan sonra atıştırmalık ara öğünlerinin sayısını azaltarak gitmek daha doğru yaklaşım olabilir. Erişkin hastalarda yapılan çalışmalarda kilo kaybına yapılan diyetlerde nihayi başarı oranı çok düşüktür. Önemli olan hayat tarzını ve yeme alışkanlığını değiştirmektir. Yeme alışkanlığını değiştirmekle birlikte fiziksel aktiviteyi artırmak kilo vermeye katkıda bulunur. Fizik aktivite en uygun olanı yürüyüş ve yüzmedir. Ayrıca televizyon karşısında geçirilen zaman uzun olursa reklamlarda izlediği iyi pazarlanan, yağı, kalorisi, fruktoz içeriği yüksek atıştırmalık yiyecekler isteyecek ve buda yüksek kalorili beslenmeye neden olacaktır. Amerikan pediatri akademisi televizyon karşısında geçirilen süreyi 2 yaş üzeri çocuklarda en fazla 2 saat gün olarak önermektedir. 
 
Yaş, cinsiyet ve orta aktiviteye göre önerilen günlük kalori ihtiyacı.
Cinsiyet yaş orta derce aktivite
çocuk ( kız erkek) 2-3 yaş 1000-1400 kalori
kız 4-8 yaş 1400-1600 kalori
  9-13 yaş 1600-2000 kalori
  14-18 yaş 2000 kalori
erkek  4-8 yaş 1400-1600 kalori
  9-13 yaş 1800-2200 kalori
  14-18 yaş 2600-2800 kalori
 

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Obezite