Perşembe, 20 Ocak 2022      

Kategori /Büyüme Gelişme

DEMİR VİTAMİNİ

DEMİR VİTAMİNİ

DEMİR VİTAMİNİ

DEMİR

Demir eksikliği anemisi ( kansızlık) dünyada en sık görülen beslenme bozukluğudur. Demir eksikliği olan çocuklarda yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık ve enfeksiyonlara yatkınlık oluşabilir. Demir hem hayvansal gıdalarda hem de tahıllarda bulunur. Hayvansal gıdalar et, tavuk, balık ve karaciğerde bol bulunur. Tahıllarda ve sebzelerde de demir bulunur ancak bunların barsaktan emilimi azdır. Bu nedenlebebeklerinize hazırladığınız tahıl ve sebze yemeklerine kıyma et eklenmesi demirin barsaktan emilimi artırır. 
Bebek 6 aylık olduktan sonra sebze çorbası tarhana ve mercimek çorbası gibi çorbalar kıyma, tavuk ya da balık gibi yiyeceklerle zenginleştirilmeli. Özellikle karaciğer bebeğinize 6 aydan sonra ayda 2 kez verilmelidir. Karaciğer demir, çinko, A vitamini ve B12 açısından zengindir. (100 gr karaciğerde 6,77 mg demir, bulunur).
Sağlık bakanlığı 2004 yılından itibaren zamanında doğan bebeklere 4. Aydan itibaren ücretsiz demir damlası dağıtmaktadır. Kan damlası kullanmayan ve beslenmesi yetersiz olan bebekleriniz için 9-12 ayda doktorunuza danışarak demir değerlerinize baktırınız.

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Büyüme Gelişme