Perşembe, 20 Ocak 2022      

Kategori /Büyüme Gelişme

D-VİTAMİNİ

D-VİTAMİNİ

D-VİTAMİNİ

D-VİTAMİNİ:

D vitamini vücutta bir hormon olarak da kabul edilmektedir. D vitamini bitkisel ( D2 vitamini), hayvansal (D3 vitamini) olarak besinlerle alınsa da, günlük ihtiyacımızın % 90’ını deride güneş ışığı yardımıyla üretilen D3 oluşturur. 
D vitamini vücudumuzda ki görevleri:
1-İnce bağırsaktan kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek kemik büyümesini, sertleşmesini ve tamirini sağlar
2-Raşitizmi önler. 
3-Kalsiyum ile birlikte kemik gelişimini kontrol eder.
4-Bebekler ve çocuklarda kemik ve dişlerin normal gelişme ve büyümesini sağlar.
Ülkemizde doğurganlık çağındaki kadınlarda D vitamini eksikliği yaygındır. Annelerin D vitaminin düşük olması bebeklerine aynı şekilde olumsuz yansımaktadır. Bu nedenle sağlık bakanlığı 2011 yılında ‘Gebelere D Vitamini Destek Programı’nı’ başlatmıştır. 
Sağlık Bakanlığı 2005 yılından itibaren 12 aya kadar olan tüm çocuklara ücretsiz D vitamin damlası dağıtmaya başlamıştır. Bir yaşından küçük bebeklere günde 400IU, bir yaşından büyük çocuklara 600IU/gün D vitamini alması sağlanmalıdır. 
 
D-vitamini içeren besinler:
  • Balık D vitamini için en çok ton, somon ve uskumru gibi balıklar önerilmektedir. Derin deniz balıkları tercih edilmelidir.
  • İstiridye İstiridye D vitaminin yanı sıra B12 vitamini, çinko, demir, manganez, selenyum, bakır gibi mineraller açısından da çok iyi bir kaynaktır.
  • Yumurta 1 adet yumurta yaklaşık 17.0IU D vitamini içerir ve bu miktar günlük ihtiyacının %4’üne denk gelmektedir. Yumurta aynı zamanda B12 ve protein olarak da zengindir.
  • Süt Bir bardak tam yağlı süt yaklaşık 52.0IU D vitamini içerir 
  • Patates Haşlanmış ezilmiş ve bir miktar yağlı süt eklenmiş 100 gram patates günlük D vitamini ihtiyacının %1’ini karşılar.

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Büyüme Gelişme