Perşembe, 20 Ocak 2022      

Kategori /Büyüme Gelişme

BEBEKLER İÇİN GEREKLİ MİNERALLER

BEBEKLER İÇİN GEREKLİ MİNERALLER

BEBEKLER İÇİN GEREKLİ MİNERALLER

ÇİNKO: Çinko bebekleriniz için esansiyel ( diyetle alınması zorunlu) bir elementtir. Vücudumuzda yaklaşık 350 enzimin çalışması için gereklidir. Anne sütünde çinko miktarı ilk aylarda yüksek iken 3. aydan sonra giderek azalır. Yine bebeğin beslenme şekli çinko eksikliği açısından önemlidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde çinko eksikliği mama ile beslenenlerden az görülür. Ispanak, kuzu ve sığır eti, mantar, susam çinko bakımından zengin besinlerdir. Günlük alınması gereken çinko miktarı yaş ile değişmektedir. 1 yaşına kadar ortalama 2 mg 1 yaş-3 yaş arası 3 mg olarak önerilmektedir. 

ISPANAK 100 gram çiğ ıspanak günlük çinko ihtiyacının %4’üne denk gelen 0.5 mg çinko içerir.
KUZU ETİ 100 gram kuzu eti günlük çinko ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılar
SIĞIR ETİ 28 gram sığır eti günlük çinko ihtiyacının %8’ini karşılar
SUSAM 1 çay kaşığı susam tohumu 0.7 mg çinko içerir ve bu günlük çinko ihtiyacının %5’ine denk gelmektedir
KABAK ÇEKİRDEĞİ 1 avuç kabak çekirdeği günlük çinko ihtiyacının yaklaşık %20’sini karşılamaya yeter ( 3 yaşından önce bebeklerinize kabuklu kuruyemiş verilmemelidir)
YOĞURT 100 gram yağsız yoğurtta 1 mg çinko (günlük ihtiyacın %6’sı) bulunur.
 
Çinko, büyüme ve gelişme, yara iyileşmesi için gereklidir. Ayrıca hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Aynı zaman da antioksidan (vücuda alınan zararlı maddeleri yok eder) görevi vardır. Dünya sağlık örgütü ishal olan bebeklere 10-14 gün çinko tedavisi önermektedir. 
Çinko eksikliği kumlu ve alkali topraklarda yetişen ürünlerde daha faladır. (Bu topraklar ülkemizde İç Anadolu’da Ereğli’nin kuzeyi Karapına’ın doğusu ve kuzeyinde görülürler. Bu topraklar kuvvetli alkalin özellik gösterir.)
Bebeğiniz sık enfeksiyon geçiriyorsa, besinlerle yeterli çinko veremediğinizi düşünüyorsanız ve bebeğinizin büyüme dönemlerinde doktorunuza danışarak çinko içeren ilaçları kullanabilirsiniz. 
 
Dr. Süleyman NAZOĞLU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
 
 

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Büyüme Gelişme