Perşembe, 20 Ocak 2022      

Kategori /Yeni Doğan

BEBEKLERDE GÖRÜLEN NORMAL DÖKÜNTÜLER

BEBEKLERDE GÖRÜLEN NORMAL DÖKÜNTÜLER

BEBEKLERDE GÖRÜLEN NORMAL DÖKÜNTÜLER

MİLİA 

Genellikle yüzde ve burun üzerinde görülen, 1-2 mm’lik, içi kreatin ile dolu küçük deri kistleridir. Yeni doğan bebeklerin %85 de bulunabilir. 
 
Kendiliğinde düzelir tedaviye gerek yoktur.

 

YENİDOĞAN AKNESİ ( SİVİLCESİ)

 
Özellikle yüzde görülür. En sık 2-4 hafta arasında görülebilmektedir. 
Tedavi: Gerek duyulmadan kendiliğinden düzelir. Şiddetli olgularda doktorunuzla görüşünüz. Günde 2 kez uygulanan %2 ketakanazol ( ketoral®, kanazol®, nizoral® krem) krem veya %2,5 benzoil peroksit jel kullanılabilir. 
Düzelme süresi bazen 6 ay ile 1 yıla kadar uzamaktadır. 

 

 

EBSTEİN İNCİLERİ

Milia, keratin metaryal ile dolu küçük kistlerdir.  Burun üzerinde görülen milianin ağız içinde görülen şeklidir. 

normal bir döküntüdür. tedaviye gerek yoktur. 

 

 

MİLİYARYA (SICAK DÖKÜNTÜSÜ)

Yenidoğan da ter (ekrin) bezlerinin tıkanmasıdır.  Sıcaklık ve yüksek nem bebekte ter bezi kanal gözeneklerini kapanmasına neden olur. Özellikle boyun, üst göğüs gibi bölgelerde yüzeyel, küçük, kızarık olmayan (eritemsiz) vezikül ( içi sıvı ile dolu küçük döküntü) ile karakterizedir. 
Tedavi: Aşırı sıcak ve nemden kaçınmak ayrıca daha serin bir ortamda bulunmak gereklidir. İnce ve emici giysiler tercih edilmeli. 

 

TOKSİK ERİTEM

Genellikle yaşamın 24-48 saatlerinde en belirgin olarak göğüste olmak üzere ayrıca sırt, kol, yüz ve bacaklarda görülen 2-3 cm çapında kızarıklıklardır ( eritemli maküler). Lezyon sayısı  birkaç taneden 80-100 adet olabilir. Lezyonların tümü 5-7 gün arasında solar ve kaybolur.

 

MONGOL LEKELERİ

Bel bölgesinde ki deri üzerinde ve bazen kalça üzerine kadar uzanabilen  ( lumbosakral bölgede) mavi siyah renk değişikliği görülür. Bazen erişkin döneme kadar devam edebilir. 

 

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Yeni Doğan