Perşembe, 20 Ocak 2022      
TUVALET EĞİTİMİ İÇİN TAVSİYELERİ

TUVALET EĞİTİMİ İÇİN TAVSİYELERİ

TUVALET EĞİTİMİ  İÇİN TAVSİYELERİ

Çocuğunuza tuvalet eğitimi vermek için, siz ve çocuğunuz buna hazır mı? 
Ne zaman başlamalıyım?
Nasıl başlamalıyım?
Hangi nesnelere ihtiyacımız var? 
Çocuğunuz buna hazır olmadan tuvalet eğitimi vermeye başlarsanız zaman kaybı ve hüsrandan başka bir şey olmayacaktır.  Eğitim süresini aşırı tepkiler vermeden, çocuk üzerinde baskı ve stres oluşturmadan  sakin bir şekilde geçirmek anne-baba ve çocuk için daha iyi olacaktır. Bazen bu eğitimde ‘güzel ilerledik’ diye düşünürken geriye dönüşler olacaktır, bu durum son derece normaldir. Öfkelenmeyin, sakin kalın sabırla tekrar eğitime devam edin. 
Çocuğunuz bu eğitime hazır mı?
Bir çok çocuk ortalama 18 aydan sonra tuvalet eğitimine hazırdır, buna karşın bazı çocuklar 30 aya kadar öğrenemezler. 
Çocuğunuz hem fiziksel hem de psikolojik olarak buna hazır olmalı. Bunu çocuğunuzu gözlemleyerek anlamanız mümkün;


1- Çocuğunuzun yürüyor olması gerekli,
2- Basit emirleri yerine getiriyor olması gerekmektedir.
3- Altının ıslaklığından rahatsızlık duyduğunu ve bunu konuşma, yüz veya hareketler ile ifade edebiliyorsa,
4- Tuvaletini yaparken saklanıyorsa,
5- Öğlen uykularında kalktığında veya gündüz 2 saatten uzun altı kuru kalabiliyorsa
6- Klozet veya tuvalet ( wc) kullanma isteği içindeyse.
7- Tuvalet saatleri günün belirli saatlerinde gerçekleşiyorsa artık çocuğunuz bu eğitimi almak için hazırdır.


Öncelikle tuvalet eğitimine karar verdikten sonra çocuğumuza bir oturak almalıyız. İlk işimiz ona oturağı anlatmak ve daha ileri gitmeden çocuğun birkaç gün oturakla oynamasına izin vermeliyiz. Sonra oturağı tuvalete bırakmalı ve birkaç gün beklemeliyiz. Çocuğunuz ile konuşun. Ona artık büyüdüğünü, bezinin çıkaracağını sizin gibi abisi gibi veya ablası gibi tuvaleti kullanacağını anlatın. Çocuğumuz oturağın farkına varacak ve denemeler yapacaktır. Kendiliğinden gidip oturağa oturursa onu övün ve onun ne kadar iyi bir çocuk olduğunu söyleyin. Çocuğunuz bu öğrenme dönemlerinde eğer altını kirletirse onu azarlamayın. İki hafta geçtiğinde halen tuvalet eğitimini alamayan, oturağını hiç kullanamayan çocuğunuza eğitim için hazır değildir. Eğitime birkaç hafta ara veriniz ve sonrasında aynı eğitimi tekrarlayınız. 
Çocuğunuz oturağı kullanmayı başarmasından birkaç hafta sonra, onunda sizin gibi tuvaleti kullanabileceğini söyleyin. Klozet kullanıyorsanız tırmanması için bir tabure ya da basamak yerleştirin. Bunun için kayma yapmayan adaptöre ihtiyacınız olacaktır. Tuvalet eğitiminin bir önemli kısmı da hijyen eğitimidir. Çocuklar 4-5 yaşına kadar kendi temizliğini kendi yapamaz, altını temizlemeye yardımcı olduktan sonra tuvalet sifonunun çekmesini ve ellerini yıkamasını öğretiniz. Çocuğunuzu tuvalete kendi gidebilmesi için giysilerin kolay çıkarılabilir olmalıdır. Çocuklarda tuvalet eğitimi bir çok kaynağa göre 4-5 yaşına kadar tamamlanan bir süreçtir. Ancak çoğu ailenin çocukları 3 yaşına geldiğinde kreşe başladığı için, diğer çocukların yanında bezli kalmak çocuk için olumlu bir durum değildir. Bu nedenle kreşe başlayacak çocuklara 3 yaşına kadar tuvalet eğitimini tamamlamasının daha doğru olduğu düşünülmektedir. 


Dr. Süleyman NAZOĞLU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Blog