Perşembe, 20 Ocak 2022      
ATEŞ YÖNETİMİ

ATEŞ YÖNETİMİ

ATEŞ YÖNETİMİ

ATEŞ
TANIM: Vücut ısısının normal değerlerin üzerinde seyretmesi durumudur. Normal vücut ısısı aksiler ölçümlerde 34,7-37,3 °C arasında normal olarak kabul edilir. 
Ateş yararlı mı zararlımı 
Ateşin yararları
İnsanları hastalandıran bir çok mikroorganizma 37°C altında ki ısıda çoğalmaktadır. Ateşin yüksekliği mikropların çoğalmasına engel olmaktadır. 
Laboratuar ortamında yapılan çalışmalarda antibiyotiklerin mikropları öldürme gücü ateşin 37 °C den 41 dereceye yükseltildiğinde artmakta olduğu gösterilmiştir. 
Vücut ateşi yükselmesi mikroplarla savaşan insan doğal savunma hücrelerinin savunma gücünü artırmaktadır. 
 
Ateşin zararları 
40 °C üzerindeki ateş vücuda zararlı etkileri olmaktadır. Bunlardan en çok bilinen ve konuşulan ise ateşli nöbet hastalığıdır. Ancak beyin iltihabı dışında ( menenjit ve ensefalit vb) izole ateşe bağlı nöbet de çocuklarda özür kalma ihtimali çok çok düşük hatta yok kabul edilir. 
 
ATEŞ ÖLÇÜM YÖNTEMLERİ
1-REKTAL ÖLÇÜM: En iyi yöntemdir. Normal aralığı 36,6-38 °C olarak kabul edilir. Ölçüm yöntemini sağlık personelinden eğitim almalısınız. Bu yöntem yenidoğan dönemi ve erken bebeklik döneminde yapılması en uygun dönemdir. 
2-ORAL YOLDAN ATEŞ ÖLÇÜLMESİ: genellikle beş yaş ve üzeri çocuklarda kullanılan bir yöntemdir. Termometre çocuğun dilinin altına veya yanına, yanağın iç kısmına yerleştirilerek ölçülür. Oral yoldan ölçülen ateş 35,5-37,5 arasında normal kabl edilir. 
3-AKSİLLER ( KOLTUK ALTI) ÖLÇÜM YÖNTEMİ: Digital termometreler ile aksiler ölçüm en sık kullanılan yöntemdir. Ölçüm sırasında termometrenin yerinden oynamadığı emin olunmalıdır. Koltuk altından ölçümde vücut ısısı 34,7-37,3 °C normal kabul edilir. 
4-TEMASLI VE TEMASSIZ ATEŞ ÖLÇÜM YÖNTEMLERİ:  Ciltten veya kulak içinden ölçüm yöntemidir. Kulaktan ölçüm ile 35,8-38 °C normal vücut ısısıdır. Timpanik ölçüm 1 aydan sonra kullanılabilir. Üstelik hızlı sonuç vermesi nedeniyle sevilen bir ölçüm biçimidir. Önemli olan doğru pozisyonu bulmaktır. Kulağın üst kısmını biraz yukarı çekerek ateş ölçerin kulak zarına yaklaşmasını sağlamalısınız. 
 
 
ATEŞ YÖNETİMİ
Ateş düşürücü kullanımı hastanın klinik durumuna göre karar verilmelidir. 40 derecede bazı çocuklar normal görünürken bazıları 38 derecede hasta görünmektedir.  Normal görünümlü ateşli bir çocuğun ortam ısısını ayarlayarak ( üzerindeki kıyafetleri incelterek veya bulunduğu ortamın ısısını azalarak) ateş takip edilebilir. 
Hangi ilaçlar kullanılmakta. 
ASETOMİNOFEN ( PARASETAMOL) : İLK TERCİH EDİLEN İLAÇTIR.  Tedavi dozu 10-15 mg/kg/doz olmaktadır. Etkisi 1 saate başlanmakta ve 4-6 saat devam etmektedir. Örnek olarak 10 kilo çocuğunuz var. Ateş düşürücü olarak parasetamol vereceksiniz. Kilo ile 10 veya 15 mg ilaç dozu çarparsanız 100-150 mg çıkar. İlaç kutularının üzerinde 120 mg/5 ml  veya 100 mg/5 ml 240 mg/5 ml gibi ibarelaer görürsünüz.  O vakit 10 kiloya bir ölçek ( 5 ml) vermeniz gerekmektedir. 
İBOPROFEN:  hem ateş düşürücü hem de inflamasyonu baskılayıcı özelliği vardır. 6 aydan küçük çocuklarda kullanımı önerilmemektedir. Tedavi dozu  10 mg/kg doz olarak ayarlamalısınz. Etki süresi 6-8 saat devam etmektedir. 
DÖNÜŞÜMLÜ TEDAVİ NEDİR;  RUTİN OLARAK BU İKİ İLACIN KULLANIMI BİRLİKTE ÖNERİLMEZ. NASIL KULLANMALIYIZ. ASETOMİNOFEN DOĞRU DOZ KULLANIMINDAN 4 SAAT SONRA ÇOCUĞUNUZUN ATEŞİ 39 ° C ÜZERİNDE SEYRETMESİ DURUMUNDA İKİNCİ DOZU İBUPROFEN OLARAK VEREBİLİRSİNİZ. 
ÖNEMLİ NOT: METAMİZOL ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ OLARK ÖNERİLMEZ.
ILIK DUŞ VEYA KOMPRES İLE ATEŞİ DÜŞÜRMEK: bu işlem çocuklarda uygulanacaksa ateş düşürücü verdikten en az yarım saat sonra uygulama yapılması önerilmektedir. 
Vücut ısısı makattan ölçüldüğünde 38 derecenin üstündeyse ateşten söz edilebilir. 
Isının yükselmiş olması: 37,5 - 37,9 derece 
Ateş: 38,0 - 39,4 derece 
Yüksek ateş: 39,5 - 40,0 derece 
Hayati tehlike: 40,5 derece ve sonrası
HANGİ DURUMLARDA DOKTORA GİDİLMELİ. 
Üç aydan daha küçük ise 
Susmadan sürekli ağlıyorsa 
Burnu temizlendiği halde nefes almakta güçlük çekiyorsa, zor ve sık nefes alıyorsa
Yutkunamıyor ya da sıvı içemiyorsa 
Durumdan emin olamıyorsanız 
Tuvaletini yaparken ağrısı oluyorsa 
24 saatten fazla anlam veremediğiniz bir ateşi varsa
3 ayın altındaki tüm ateşli çocuklar mutlaka doktora götürülmelidir.
Ateşle beraber cildinde döküntüler oluştuysa
Bıngıldağında atma ve kabarıklık varsa

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Blog