Perşembe, 20 Ocak 2022      
Çocuğunuz Neden Yemek Yemez?

Çocuğunuz Neden Yemek Yemez?

Çocuğunuz Neden Yemek Yemez?

Beslenme sorunu çocuklarda en sık karşılaşılan davranış sorunlarından biridir. Aileler yeni sunulan besinleri sıklıkla ret eden çocuklarla karşı karşıya kalırlar. Sağlıklı çocukların yaklaşık ¼ de yeme sorunu vardır. Özellikle uygun olmayan yeme davranışı geliştikten sonra çözüm daha zor olacaktır. 
Bazı ipuçları
Ne zaman, nerede kiminle yediği
Son iki öğünde neler yediği
Ağzında gıdayı uzun süre tutar mı?
Yemek yedirmek için oyunla mı? Televizyon seyrederek mi? Zorlayarak mı?
Çocuğunuzun sevdiği besinler neler?
Yeme sorunu nasıl başladı?

Çocuğunuz yemek yedirme sırasında aç mı?. Çocuğunuz yemek yemeye ilgili mi? Yemek esnasında sakin misiniz? Çocuğunuza sinirleniyor musunuz? 
Yemek yedirmek bir sanattı
Araştırmalar beslenme sorunu olan çocukların annelerinin çocuklarına daha az konuşma yaptıkları, daha az temas ve duyusal uyarı verdikleri, daha az oyun oynadıkları göstermiştir. Annenin veya besleyicinin gergin olması bebekte gerginliğe ve huzursuzluğa neden olabilmekte ve beslenmenin giderek daha zorlaşmasına,  beslenmenin zor olması da anneyi daha fazla huzursuzluğa itmektedir. Anne daha kızgın olması sonucunda beslenmeyi daha erken bırakabilmektedir. Yemek yedirme sabır işidir. 
İştahın az olması 4 ana başlıkta sınıflanır

1- İştahın az olması

a. Ailesi tarafından iştahsız çocuk olarak algılanan normal çocuk
b. Yemekle ilgilenmeyen hareketli çocuk
c. Yemeye çok az ilgilenen, içine kapanık çocuk
d. Organik hastalığa bağlı iştahsız çocuk

2- İleri derecede yemek seçen çocuk
3- Ağlamanın beslemeye engel olması
4- Beslenme korkusu

Ailesi tarafından iştahsız olarak algılanan normal çocuk: Gıda alımları yaşına uygun gelişimiyle uygun olmasına rağmen aileleri tarafından iştahsız olarak adlandırılır. Genellikle bu çocuklara zorla yemek yedirme çabası olduğundan ve çocuk besin, reddettiğinden dolayı iştahsız olarak isimlendirilir. 
Yemekle ilgilenmeyen hareketli çocuk: Bu çocukların iştahı çok azdır. Çabuk doyarlar ve yerken dikkatleri çabuk dağılır. 6-3 yaş arası görülür. Bu çocuklar etrafına çok ilgilidir ve yemekten hızlı kalkarlar. 
Çözüm önerileri:
• Çocuğunuzun beslenme öğün sayısını ve ara zamanı ayarlayın. Üç ana öğün ve bir akşamüzeri beslenme yapın.
• Yemek sunulduktan sonra 15 dakika içinde yemeğe başlanmalı ve yemek süresi 20 dakika olmalıdır. Peki bu sürelere uymazsa ne yapılmalı? Yemek kaldırılmalı.
• Öğünler arası sadece su verilmeli. Meyve suyu veya çocuğunuzun istediği besinler hazırlanmamalı. 
Yemeğe çok az ilgi gösteren içine kapanık çocuk: bu çocuklarda yemeğe ve çevreye karşı ilgi azlığı vardır. Bebek ile besleyen kişi arasında iletişim zayıftır. Bu çocuklarda ihmal vardır. 
İleri derce de yemek seçilmesi: bu çocuklar belli bir tada kokuya veya görünüme sahip yiyecekleri sürekli ret ederler. Yeni gıdalara karşı normalden daha fazla direnç gösterirler. Sıklıkla bu çocuklarda farklı duygusal tepkimeler vardır. Örneğin elin kirlenmesinden korkar veya çıplak ayakla çime veya kuma basamaz. 
• Besin küçük miktarlarda sunulmalı.
• Yemek önce anne ve babanın tabağına koyulmalı ve çocuğun 10-15 kez denemesi sağlanmalıdır. 
• Besin çocuğun ulaşabileceği bir yere bırakılmalı.
• Aile besini tüketirken örnek olmalı. 
• Bir besini tüketirken kusma veya öğürme oluyorsa ısrar edilmemeli. 
• Yeni besin normal zamanlarda yediği besine eklenerek miktar yavaş yavaş artırılmalı.
• Aile sakin kalmalı.

 Yeme ilgili temel kurallar
 Çocuk kendi başına yemesi için desteklenmelidir.
 Yiyecek, ödül olarak verilmemelidir. 
 Yeme zamanı oyun zamanı değildir. 
 Oyuncaklar dikkat dağıtıcı olarak kullanılmamalıdır.
 Yiyecek, çocuk yemiyorsa 10-15 dakika sonra kaldırılmalıdır.
 Çocuk yiyecekleri öfkeyle fırlatıyorsa yemek sonlandırılmalıdır.
Yemek zamanı kuralları belirleyin, örneğin yerinden kalkmamsı gerektiğini, çatal kaşık kullanarak yemesi bibi. İki kural ile başlayın çocuk bu kuralları öğrenip ve uygulayana kadar yeni kural eklemeyin.
Yemek zamanı kuralları çocuk anlayana kadar ( uygulayana) her yemekten önce sakin olarak anlatılmalı.
 Yemek sırasında sohbet edilmelidir.
Çocuğa az miktarda yemek verin, yemeğini bitirdiği zaman övgü dolu sözler söyleyin. Ve tekrar övülmek istediğinde yemek miktarını yavaş yavaş artırın.
Yemek süresi bitiğinde çocuğun yemeği bitirip bitirmediğine bakılmaksızın tabakları kaldırın. Çocuk yemeğini bitirmemişse beklemeyin kızmayın ayıplamayın. Bir sonraki öğüne kadar atıştırmalık bir şey vermeyin. Tabi ki mızmızlanacak ancak pes etmeyin, çünkü siz onun doğru beslenmesi için bu eğitimi pes etmeden vermelisiniz.

Öneriler:
Çocuğunuzun yemek yeme davranışı az da yese, çok da yese özel ve aşırı ilgi göstermeyin
Çocuğun yanında veya diğer insanlarla konuşurken ‘ çocuğum iştahsız, yemek yemiyor’ gibi cümleler kurmayın. Bunu bir alışkanlık ve davranış şekline getirir; ailenin bu beklentisini kötü olarak algılamayıp kendiside bu davranışa destek verecektir. 
Çocuklarınıza bir ödül karşılığı yemek yedirilmemelidir. Örneğin ‘yemek yersen sana oyuncak alırım’ sözünü çocuk yemek kötü bir şey karşılıksız yapılmayacağı duygusunu uyandırabilir.
Çocuğunuz az yedi diye üzülmenizi, çok yedi diye sevincinizi ona hissettirmeyin. Kısaca onun yemek yemesiyle ilgilendiğinizi ifade edecek her türlü davranıştan kaçının. 

UNUTMAYIN YEMEK FİZYOLOJİK BİR İHTİYAÇTIR ÇOCUĞUNUZUN HERHANGİ BİR SAĞLIK PROBLEMİ YOK İSE İHTİYAÇ DUYDUĞU KADAR BESİNİ TÜKETECEKTİR. 

Facebookta Paylaş Twitter Paylaş Whatsapp Paylaş

Blog