Perşembe, 20 Ocak 2022      
Doktorunuza Sorunuz - Cevaplıyoruz

Doktorunuza Sorunuz

Sevil Ceber2018/08/29-10:08

Sorunuz : Hocam merhabalar. Medikal Parktan ayrılmışsınız. Nerede göreve başladınız metak ettik. Tarsustaysanız bebişimizi size getirmeye devam etmek istiyoruz.

Merhaba,Sevil Ceber

Cevab : Adana güzelyalı Hastanesinde çalışmaya başladım

Incifer2018/04/19-11:04

Sorunuz : Hocam merhaba Oğlum 4 yaşında asla yemek yemiyor ballı süt bisküvi ve tost 3 besinle yaşıyor aç bıraktım gunlerce yine red etti yemeyi yemeklerin tadını bilmiyor çünkü denemeyi kabul etmiyor çok çaresiz kaldım yardımcı olun lütfen.

Merhaba,Incifer

Cevab : okul öncesi dönemde büyümenin yavaşlamasıyla beraber iştah daha önceki döneme kıyasla azalır, besin alımı düzensizleşir ve çocuğun bir öğünde yiyceği miktarı önceden kestirmek güçleşir. bu donemin ( oyun çağının) en gelirgin ortak özellikleri ; birkaç çeşit besin tercih etmeleri. yemek yemek yerine süt içmeyi tercih etmeleri, sebze-meyve yemeyi redtemeleri, şekerli besnler istemeyi, bir gün istediğini ertesi gün istememe şeklinde olmalarıdır bu dönem de bir kaç küçük dokunuş yapabilirsiniz Yemekleri birlikte hazırlayın Masayı beraber hazırlayın Ekmeği bölmesine izin verin. sandviç hazırlarken araya kendi koymasını sağlayın yemek hazırlarken ailenin görüşünü alın bu onun düşüncesine saygı duyduğunuzu hisseder. VE en önemlisi çocuğa hisedireceğiniz ben senin yemek yemenle ilgilenmiyorum..

KEZİBAN BİLDİK2017/06/15-03:06

Sorunuz : hocam merhaba, kızıma 6 ay dolunca ek gıdaya başlayacağım, BLW yapmayı düşünüyorum. bu yöntemle ilgili görüşünüz nedir? destekliyor musunuz;?

Merhaba,KEZİBAN BİLDİK

Cevab : çocuk önderliğinde ek gıdalara geçiş yöntemidir. http://www.suleymannazoglu.com/kategori-35-blw-baby-led-weaning yazımda kısa olarak yazdım. okuduktan sonra sorularınız olursa cevaplandırabilirim.

Memet KAYMAZ2017/06/14-12:06

Sorunuz : Sayın hocam merhabalar. Pozantı'dan ikiz bebekler Fatma ve Mehmet Emir'in babasıyım Hatırlayacağınızı umarak; Oğlum 8 aylık oldu. Geniz akıntısı, burun akıntısı ve hafif öksürük var. Buradaki çocuk doktorumuz günde 3 kez yarımşar ölçek KATARİN yazdı. 2 gündür kullanıyoruz ancak etkisini göremedik. Önereceğiniz bir şey var mı? Teşekkür ederim.

Merhaba,Memet KAYMAZ

Cevab : mehmet bey öncelikle geçmiş olsun. Soğuk algınlığında kullanabileceğniz ilaç sınırlı. bol ılık su içirmeniz öksürük açısından fayda sağlayacaktır. ateş olursa ateşinin kontrolü için ağızdan alınabilen ateş düşürücü kullanmanızı öneririm. burun akıntısı ve öksürük için kısa süreli antihistaminikler bir miktar yarar sağlayacaktır. kısa süreli 3-5 gün arası ( örneğin deloday) günde bir kez 1 ml kullanabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun.

Dilber SOLUK2017/06/06-01:06

Sorunuz : Benim 7 aylık kızıma rota virüsü bulaştı iğneyi yaptıtmamiştım tekrar olmaması için napmam gerekiyor bilgi verir misiniz teşekkür ederim

Merhaba,Dilber SOLUK

Cevab : Öncelikle rotavirüs enteral (ağız) yoluyla bulaşan bir virüstür. ilk hastalık genelde ağır seyreder sonraki enfeksiyonlar daha hafif seyredebilir. Rotavirüs bulaşı için alınacak için alınacak en önemli önlem ellerin yıkanması, besin öğelerinin temziliğidir. Bebeğiniz için kullanılan suyun temiz su kaynağından olması da bu önlemler arasındadır. Geçmiş olsun Saygılar

Neslihan yıkıcı2017/05/30-10:05

Sorunuz : Hocam merhaba. Ece minanin atesi var 2 gündür. Size ulasamadik. Baska dktra gittik. Bogazi iltihaplanmış. Amoklsvin verdi fakat içemiyor sürekli kusuyor. Bogaz enfeksiyonu sık tekrarliyor. Alerjiyle alakali olabilirmi. 8 aylik oldu.

Merhaba,Neslihan yıkıcı

Cevab : Öncelikle geçmiş olsun. Boğaz enfeksiyonu için strep A testi yapılarak antibiyotik gereksinimi duyularak yazılmıştır. Antibiyotik tedavisi alamıyorsa tek doz depo penisilin yaptırmanızı öneririm. geçmiş olsun saygılarımla

Neslihan yikici2017/05/25-10:05

Sorunuz : Hocam merhaba. Siteniz hayirli olsun. Ece mina 7. Ayinda 300 gr kilo verdi. Bu bir sorunmu neden olmustur. Ne yapmaliyiz?

Merhaba,Neslihan yikici

Cevab : Hareketlerinin artığı bu dönem bebeğin kalori ihtiyacı artmaktadır. sadece Anne Sütü bebek içi yeterli olmamakla birlikte ek gıdalara yeterli bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

Nisa2017/05/22-03:05

Sorunuz : Merhaba, benim 3 yaşında kızım var,kızımın tuvalet temizliğine dikkat etmeme ragmen çamaşırı sürekli kirleniyor.Akıntısı oluyor,doktora götürdük idrar,kan tahlilleri temiz çıktı. Doktor mantar kremleri yazdı kullanın diye.Kullandığınızda kızarıklık geçiyor sonra tekrar başlıyor. Fakat bu yaş için o ilaçlar uygun mu? Ve başka neler yapabiliriz Doktor bey?

Merhaba,Nisa

Cevab : parazitoz tedavisi aldınız mı? kontil süspansiyon kullanın

Hatice Ünal2017/05/22-01:05

Sorunuz : Hocam bebeklerde düşmeyen ateş için ne yapmamız gerekir. Kolay gelsin.

Merhaba,Hatice Ünal

Cevab : Öncelikle çocuğunuz yaşı önemli ve geçirdiği enfeksiyonun şiddeti. Ateş çoğu enfeksiyon hastalığında ortalama 72 saat içinde uygun tedavi ile kontrol altına alınır. Ancak ateşin enfeksiyon nedenli olmadığı hastalıklarda vardır. öncelikle bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

Esma Yılmaz2017/05/15-11:05

Sorunuz : Hocam bebeğim 15 aylık menenjit aşısını yaptırayım mı?

Merhaba,Esma Yılmaz

Cevab : Menenjit (meningokok) hastalığı Aşı ile önlenebilen bir hastalıktır. Hastalık ağır seyretmekte mortalite oranı yüksek. Bu nedenle doktorunuz la görüşerek uygun zaman da uygun aşıyı yaptırmanızı öneririm.

Yildiray erol2017/05/13-09:05

Sorunuz : Merhaba suleyman bey 3,5 yasinda bir oglum var 3 gundur ara ara kulaginda bir cizirti oldugunu soyluyor,bu konuda ne yapabilirim

Merhaba,Yildiray erol

Cevab : Çocuklarda ortaya çıkan kulak çınlaması bir hastalık habercisi olduğundan dolayı kesinlikle gözardı edilmemeli ve bir an evvel bu duruma neden olan hastalığın bulunması gerekir. Kulak çınlamasının bazı nedenleri şunlardır: Uzun müddet yüksek ses ve gürültüye maruz kalmaya bağlı olarak hissedilen kulak çınlamasında ise tedavi şansı ne yazık ki oldukça düşük olur. Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı. Kulak yolunda kulak kiri varlığı ( buşon) Eşlik eden kulak enfeksiyonları. Çocuğunuzu KBB doktoru tarafından görülmesini öneririm.

Esra yılmaz2017/05/05-10:05

Sorunuz : Bebeğimin dişlerinin sürmesi gecikti. Endişelenmeli miyim?

Merhaba,Esra yılmaz

Cevab : Genel olarak bebeklerde ilk dişler 6 aylıkken sürmeye başlar. Ancak bebeğin kendisine bağlı birtakım faktörlerin etkisiyle gecikmeler olabilmektedir. Bir yaşına kadar gecikmeler normal kabul edilir. Bebeğiniz 1 yaşına bastığı halde ağzında dişi yoksa nedeninin araştırılması açısından bir Çocuk Hekimine veya Çocuk Diş Hekimine götürmek gerekir.